Dom „Izaak” – jeden z „Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” opisany w branżowym czasopiśmie architektów

W czasopiśmie „Architektura i Biznes” w dniu 11 kwietnia 2025 ukazała się notka prezentująca jeden z „Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” zaprojektowany w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”- Dom „Izaak” finalistą YAC 2024. Zrównoważona architektura z Hrubieszowa.
Publikacja podkreśla wartość interdyscyplinarnej współpracy między projektantami a studentami oraz docenia wartość nagrody w konkursie Young Architects Competitions.

“Izaak” został zaprojektowany, jako dom podmiejski, osadzony w krajobrazie kulturowym Hrubieszowa będąc współczesną reinterpretacją lokalnego archetypu domu rodzinnego zespolonego z ogrodem i przyrodą. Projekt bazuje na idei architektury biofilicznej, oferującej użytkownikom różnorodny i możliwie najbardziej bezpośredni kontakt z naturą, florą i fauną. Inspirujące dla autorów były prace badawcze Stephena Kellerta, pofesora ekologii społecznej, który badał i popularyzował związki między ludźmi a naturą, m.in. odnosząc się do architektury i urbanistyki. Pośrednio kontakt ten dopełnia wykorzystanie naturalnych i zdrowych materiałów, co daje możliwość kształtowania przestrzeni wrażliwej społecznie i ekologicznie. Szczególnie istotne było odpowiednie zagospodarowanie działki siedliskowej i ogrodu, jako przedłużenia funkcjonalnego domu, zarazem przestrzeni przyjaznej, inspirującej i zróżnicowanej pod względem bioróżnorodności oraz rozwiązań krajobrazowych i proekologicznych.

Jako dydaktycy, jak i projektanci uważamy projektowanie biofiliczne za niezwykle wartościowe dla kondycji człowieka. Po okresie pandemii szczególnie zauważamy, jak ważny jest kontakt z naturą, jak pozytywnie wpływa on na samopoczucie psycho-fizyczne. Istotne w projektowaniu biofilicznym jest świadome operowanie środkami wyrazu, których formy, kształty, surowce, materiały, kolorystyka zaczerpniętę są ze świata natury. Staraliśmy się, aby nasza koncepcja była w tym względzie również inspirująca. W projekcie “Izaaka” odwołujemy się do archetypu zabudowy miejskiej Hrubieszowa, o prostej bryle z dachem dwuspadowym z okapami, tradycyjnym, ale współczesnie rozwiązanym gankiem, charakterystycznej szalowanej drewnianej elewacji. Zielona barwa fasady łączy inspiracje kulturowe z “biolofilicznymi”, domy w Hrubieszowie tradycyjnie malowane były w barwach zieleni, jak np dom rodzinny prof. Wiktora Zina. Wskazany przez nas zielony odcień elewacji  to próba “dobrego kontynuowania” tradycji i zarazem zwrócenie uwagi na stopniowe zanikanie tej kolorystyki w fasadach współczesnych domów hrubieszowskich. Ogród w pełny i zróżnicowany sposób korzysta z potencjału biofilii, odnosząc się do zarówno do jego formy, jak i wypełnienia roślinnością – stwierdza Marcin Gierbienis.

Pod względem urbanistycznym dom “Izaak” to twórcza reinterpretacja tradycyjnej zabudowy ulicowej z charakterystycznym dla Hrubieszowa cofnięciem pierzei w stosunku do regulacji ulicy.  Architektonicznie – odwołano się do typologii, form i detalu  dawnych domów, w tym szczególnie do piętrowego domu miejskiego. Na powierzchnię zabudowy składają się dom mieszkalny z gankiem i tarasem wypoczynkowym, garaż, szopa gospodarcza ze szklarnią. Przyrodniczy potencjał działki pozwolił na jej zagospodarowanie zielenią, które w znacznej powierzchni pozostaje biologicznie czynne, a grunty są przepuszczalne. Budynek jest też domem dla ptaków, poprzez zintegrowane z elewacją budki lęgowe.

Podmiejski charakter lokalizacji pozwolił stworzyć budynek o dwóch obliczach, co wpisuje się w historyczną specyfikę układu urbanistycznego Hrubieszowa – „wpół miasta wpół wsi”[1] – miejskim, gdzie elewacja frontowa wraz z tradycyjnymi elementami hrubieszowskimi, gankiem i kwiatowym przedogródkiem kształtuje krajobraz wnętrza ulicznego i staje się częścią społecznego życia ulicy oraz ogrodowym na tyłach zabudowy z tarasem rekreacyjnym i bioróżnorodną roślinnością, ogrodem warzywnym i sadem, przyciągającymi i tworzącymi habitaty dla owadów i ptaków. Widoczne w aranżacji wnętrz ogrodowych, przebiegu ścieżek miękkie, swobodne linie, obłe formy naśladujące naturę bioróżnorodność nasadzeń, naturalne materiały i rozwiązania oparte na przyrodzie wdrażają założenia biofilii, kontrastując z prostokreślną architekturą domu.

Estetyka domu eksponuje drewno, stanowiące główne tworzywo budowlane – widoczne zarówno w  konstrukcji wykonanej w technologii CLT, barwionej na zielono drewnianej elewacji oraz w umeblowaniu i detalach wykończeniowych wnętrz. Technologia CLT jest alternatywą dla energochłonnych konstrukcji opartych o beton i stal, a drewniane wnętrza kojarzą się z ciepłem i bezpieczeństwem, wpływając pozytywnie na samopoczucie mieszkańców. Widok, tekstura, zapach odnoszą się wprost do naszych zmysłów. Zielony kolor desek elewacyjnych stanowi neutralne tło dla roślinności, która pozostaje na pierwszym planie odbioru wizualnego budynku. “Izaaka” w naszej interpretacji widzimy, jako tzw. dom pożyteczny, przyjazny człowiekowi i zwierzętom, bliski naturze oraz neutralny dla środowiska i klimatu. W swojej skali i formie odpowiada pejzażowi miasta, łączącego różne kultury, jest osadzony w tradycji, ale równocześnie otwarty na nowoczesność i aktualne wyzwania środowiskowe. Wyjątkowe cechy i elementy architektury i ducha dawnego Hrubieszowa odnajdziemy w uwspółcześnionej formie domu, jego estetyce bazującej na drewnie i charakterystycznej kompozycji elewacji. Funkcjonalność ma charakter elastyczny, pozwalając na wprowadzanie zmian przez potencjalnych użytkowników. Istotne korzyści wynikają z zastosowania drewnianej konstrukcji prefabrykowanej opartej o innowacyjną technologię drewna klejonego krzyżowo CLT. Dzięki prefabrykacji czas budowy jest skrócony, co zmniejsza ślad węglowy i podnosi komfort użytkowania. Ważny jest też “biofiliczny” kontakt z drewnem w jego naturalnej, surowej formie – podkreśla Marcin Gierbienis.


[1] Ewa J. Sadowska, „Budownictwo drewniane Zamojszczyzny w zbiorach archiwum IHAiKZ Politechniki Krakowskiej”. Przyczynki do etnografii Zamojszczyzny. Materiały ogólnopolskiej sesji popularno-naukowej Zamość 2224.IX.1995, 78–90. Zamość: 1995. Za: Hrubieszów. „Przegląd Krajoznawczy”. 1993, nr 7–9, 1995), 64–65.

Dom „Izaak” – jeden z „Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” opisany w branżowym czasopiśmie architektów Read More »

NAGRODY REKTORA POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ ZA REZULTATY PROJEKTU „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI”

Z radością informujemy, że naukowe i dydaktyczne efekty projektu „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI” zostały wyróżnione nagrodami Rektora Politechniki Krakowskiej.

W dniu 13 grudnia 2024 roku odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień dla naukowców uczelni – relację z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii zdjęć: https://www.pk.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5647:nagrody-rektora-politechniki-krakowskiej-przyznane-uczelnia-po-raz-kolejny-uhonorowala-nauczycieli-akademickich&catid=49&lang=pl&Itemid=1152

PRZYZNANE NAGRODY

1. Nagroda zespołowa Rektora Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia naukowe w 2024 r.

dla zespołu pod kierunkiem dr inż. arch. Izabeli Sykty, w składzie: dr inż. arch. Izabela Sykta, dr hab. inż. arch. Anna Staniewska, prof. PK, mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Greniuk, dr inż. arch. Marcin Gierbienis, dr inż. arch. Krzysztof Barnaś i dr hab. inż. arch. Agnieszka Ozimek, prof. PK za publikację monografii naukowych oraz artykułu open access w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.

W ramach działania „Hrubieszowski dom z klimatem” opublikowano wieloautorską monografię w trzech tomach:
Dom i ogród w krajobrazie Hrubieszowa. Historia, tradycja i duch miejsca. Tom I Anna Staniewska, Izabela Sykta (red.), Kraków – Hrubieszów 2024 https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48883
Dom i ogród w krajobrazie Hrubieszowa. Projektowanie w zgodzie z tradycją i klimatem. Tom II  Izabela Sykta, Anna Staniewska (red.), Kraków – Hrubieszów 2024 https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48884
10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu. Tom III Marcin Gierbienis, Agnieszka Greniuk (red.), Kraków – Hrubieszów 2024 https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48885 

Problemy aktywnej ochrony dziedzictwa historycznej zabudowy mieszkalnej i ogrodów Hrubieszowa, ich adaptacji do współczesnych potrzeb i zmian klimatu oraz „dobrego kontynuowania tradycji” we współczesnej zabudowie jednorodzinnej –  przeanalizowano w ujęciu historyczno-konserwatorskim, ochronnym oraz planistycznym, projektowym i ekologicznym w dwóch tomach monografii pt. „Dom i ogród w krajobrazie Hrubieszowa” z podtytułami – „Historia, tradycja i duch miejsca” i „Projektowanie w zgodzie z tradycją i klimatem”. Trzeci tom pt. „10+1 hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”przedstawia modelowe koncepcje projektowe współczesnych domów i ogrodów osadzonych w tradycji i krajobrazie Hrubieszowa, jednocześnie spełniających współczesne standardy, stosujących rozwiązania ekologiczne, wpisujących się w aktualne kierunki projektowania biofilicznego, adaptacyjnego i regeneracyjnego.

Wskazówki, rekomendacje i propozycje projektowe skierowane do władz samorządowych i mieszkańców miasta nadają nagrodzonym publikacjom walor naukowy stanowiąc wartościowe uzupełnienie wiedzy na temat dziedzictwa drewnianego budownictwa mieszkalnego, ale też charakter aplikacyjny i wdrożeniowy wskazując ścieżki zrównoważonego rozwoju lokalnego Hrubieszowa w zgodzie z tradycją i klimatem.

W ramach działania pn. „Hrubieszowskie centrum komunikacyjne” wieloautorski zespół w składzie: Anna Staniewska, Izabela Sykta, Agnieszka Ozimek, Krzysztof Barnaś, Mariusz Dudek, Magdalena Marasik i Kinga Racoń-Leja opublikował artykuł pt. Framework for the Design of a Small Transport Hub as an Interdisciplinary Challenge to Implement Sustainable Solutions Sustainability 15, no. 14: 10975 https://doi.org/10.3390/su151410975

Artykuł prezentuje typologię miejskich rozwiązań architektonicznych, krajobrazowych i komunikacyjnych realizujących 11 Cel Zrównoważonego Rozwoju – „uczynienie miast i osiedli ludzkich integracyjnymi, bezpiecznymi, odpornymi i zrównoważonymi”. Rozwiązania pogrupowano wg czterech wymiarów – dostępność, ekologia, funkcjonalność i tożsamość – w oparciu o doświadczenia w projektowaniu dyplomowym i partycypacyjnych warsztatach studenckich dotyczących węzła komunikacyjnego HCK w Hrubieszowie. W interdyscyplinarnych warsztatach uczestniczyli studenci architektury, architektury krajobrazu i transportu PK.

2. Nagroda zespołowa Rektora Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia dydaktyczne w 2024 r.

Nagrodę zespołową Rektora Politechniki Krakowskiej za osiągnięcia dydaktyczne w 2024 r. przyznano dr inż. arch. Izabeli Sykcie, mgr inż. arch. kraj. Agnieszce Greniuk i dr inż. arch. Marcinowi Gierbienisowi za opracowanie koncepcji projektowych „10+1 hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.

Koncepcje współczesnych domów i ogrodów osadzonych w krajobrazie Hrubieszowa, projektowanych w zgodzie z tradycją i klimatem opisano i zaprezentowano w katalogu w wieloautorskiej monografii pt. 10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu, Marcin Gierbienis, Agnieszka Greniuk (red.), Kraków – Hrubieszów 2024. https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48885

Projekty zostały opracowane przez zespoły łączące dydaktyków, badaczy i czynnych architektów oraz studentów kierunków architektury i architektury krajobrazu z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W wyniku interdyscyplinarnej i międzypokoleniowej współpracy, opartej na wiedzy i doświadczeniu tutorów oraz kreatywności młodych projektantów powstała kolekcja różnorodnych i zindywidualizowanych w wyrazie projektów domów i ogrodów wchodzących w dyskurs z projektami katalogowymi. Koncepcje 10+1 HDOK są oparte na tradycji, wcielają rozwiązania proekologiczne i zasady gospodarki obiegu zamkniętego oraz odpowiadają na aktualne zagrożenia klimatyczne i środowiskowe.

Zainteresowanych projektami 10+1 hrubieszowskich domów i ogrodów zapraszamy do udziału w konkursie internetowym → głosowanie i ankieta https://forms.gle/JQihN52eMyKLgfqe9wirtualna wystawa 10+1 HDOK https://heyzine.com/flip-book/0c699c9cd9.html
Zachęcamy do głosowania! Szczególnie zależy nam na opinii mieszkańców Hrubieszowa, dla których projekty 10+1 HDOK są dedykowane.

Rozstrzygnięcie konkursu w marcu 2025 r.

NAGRODY REKTORA POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ ZA REZULTATY PROJEKTU „ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI” Read More »

14 września 2024 – 99 rocznica urodzin Profesora Wiktora Zina

14 września 1925 roku urodził się Wiktor Zin – hrubieszowianin i silnie związany z Krakowem profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, mistrz pokoleń i mentor historyków architektury, architektów i konserwatorów zabytków. Nikt tak pięknie jak On nie potrafił oddać słowem i rysunkiem ulotnego piękna rodzimego krajobrazu i architektury – określanego przez Profesora – „niedostrzeganym”, a nawet „utraconym”.

Szczególne miejsce w jego pamięci, twórczości, szkicach i słowach zajmowało miasto rodzinne…
Dlatego mając w pamięci jego wykłady i eseje zachęcamy do lektury jednego z rozdziałów monografii będącej efektem projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”, który poświęcony jest życiu i postaci Profesora, jego unikalnemu spojrzeniu na krajobraz i architekturę oraz jego związkom z Hrubieszowem, ale także z Krakowem.

Zapraszamy do lektury!
PLIK PDF DO POBRANIA (otwiera się po kliknięciu, w nowym oknie przeglądarki)
„Wiktor Zin – hrubieszowianin i profesor Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Postać i dzieło”, Białkiewicz Andrzej, Makowska Beata, Sykta Izabela, W: Dom i ogród w krajobrazie Hrubieszowa: monografia. T. 1, Historia, tradycja i duch miejsca / Staniewska Anna, Sykta Izabela (red.), 2024, Kraków – Hrubieszów, Oficyna Wydawnicza Atut, Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, s.39-56, ISBN 978-83-7977-820-1. DOI:10.23817/domhrub.1-3

Pamiątkowe zdjęcia uczestników projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”
a) przy pomniku Profesora, b) przed Zinówką

14 września 2024 – 99 rocznica urodzin Profesora Wiktora Zina Read More »

23-25 sierpnia 2024 – Dni Architektury Drewnianej

Cennym skarbem hrubieszowskiego pejzażu są charakterystyczne domy drewniane. Od niedawna istnieje w Polsce specjalne wydarzenie poświęcone wyeksponowaniu i popularyzacji piękna tego rodzaju zabytków.
Od 23 do 25 sierpnia 2024 odbyła się już druga edycja ogólnopolskich Dni Architektury Drewnianej organizowana przez Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) upowszechniająca ten wyjątkowy zasób naszej kultury przez nieodpłatne udostępnienie zabytkowych obiektów szerokiej publiczności.
Po sukcesie wydarzenia w zeszłym roku, które odbyło się w Zakopanem i kiedy to udostępniono 17 obiektów ( w tym słynne zakopiańskie wille), w 2024 roku do akcji zaproszono właścicieli i użytkowników ponad 50 obiektów drewnianych aż z 12 województw, dzięki współpracy szeregu Oddziałów i Pracowni Terenowych Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Szczegółowe podsumowanie wydarzeń można znaleźć na stronach Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz w social mediach.

Dla nas jest to okazja, żeby przypomnieć, że właściciele i użytkownicy obiektów drewnianych mogą skorzystać z szeregu nagrań ze szkoleń i prelekcji oraz praktycznych i darmowych publikacji poradnikowych wydanych w ostatnich latach i dostępnych do pobrania z wirtualnej Księgarni NID
Z przyjemnością informujemy, że ich autorzy – panowie Filip Gawliński i Piotr Horodyski – uczestniczyli w naszym projekcie, w działaniu „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” jako eksperci.

Szczególnie polecamy poniższe tytuły (i zamieszczamy bezpośrednie linki do plików w księgarni NID):

https://ksiegarnia.nid.pl/wp-content/uploads/2022/12/Poradnik-opiekuna-domu-drewnianego_www.pdf

https://ksiegarnia.nid.pl/wp-content/uploads/2023/12/Broszura-remont-domu-drewnianego.pdf

https://ksiegarnia.nid.pl/wp-content/uploads/2022/12/Ocena-stanu-technicznego-zachowania-budynku-drewnianego_www.pdf

23-25 sierpnia 2024 – Dni Architektury Drewnianej Read More »

Projekt domu „IZAAK” w finale międzynarodowego konkursu Young Architects Competitions YAC o nagrodę University Award


„IZAAK” jeden z projektów „Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem”, który został zaprojektowany w zespole Katarzyna Hodor, Marcin Gierbienis, Kamila Przytuła oraz Marta Szar-Wojasińska znalazł się w finale prestiżowego konkursu dla młodych architektów (Young Architects Competitions YAC) – w kategorii projektów uniwersyteckich, czyli przygotowywanych przez studentów oraz ich profesorów!
Autorom serdecznie gratulujemy!

Nagrody uniwersyteckie YAC (youngarchitectscompetitions.com)

Projekt domu „IZAAK” w finale międzynarodowego konkursu Young Architects Competitions YAC o nagrodę University Award Read More »

Czy domy mogą być zielone? Czy drewno ma klimat?

Projekt „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” dobiega końca. Prezentujemy Państwu zatem naukowe rezultaty działania pn. „Dom z klimatem” w ramach tego projektu, który Politechnika Krakowska realizowała w latach 2021–2024 w partnerstwie z Gminą Miejską Hrubieszów.

Wynikiem trzyletnich badań terenowych, kwerend archiwalnych i wywiadów, studiów literatury oraz prac projektowych są trzy monografie naukowe, które ukazały się niedawno oraz zostały udostępnione w Czytelnikom w wolnym dostępie w Repozytorium Politechniki Krakowskiej.

„DOM I OGRÓD W KRAJOBRAZIE HRUBIESZOWA. Tom I. Historia, tradycja i duch miejsca”, praca zbiorowa pod redakcją Anny Staniewskiej i Izabeli Sykty, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48883

„DOM I OGRÓD W KRAJOBRAZIE HRUBIESZOWA. Tom II. Projektowanie w zgodzie z tradycją i klimatem”, praca zbiorowa pod redakcją Izabeli Sykty i Anny Staniewskiej, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48884

„10+1 HRUBIESZOWSKICH DOMÓW I OGRODÓW Z KLIMATEM. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”, praca zbiorowa pod redakcją Marcina Gierbienisa i Agnieszki Greniuk, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48885

Odpowiadamy w nich nie tylko na pytanie jak cenne są ostatnie piękne drewniane domy w Hrubieszowie, ale także wskazujemy na ich osadzenie w krajobrazie miasta i związek z ogrodami, które im towarzyszą. Podpowiadamy jak współcześnie można je zaadaptować i wykorzystać by stały się osnową szlaku i  zalążkiem stworzenia marki lokalnej „Hrubieszowskich domów z klimatem”.
Wskazujemy jaki potencjał drzemie w tradycyjnych materiałach budowlanych a zwłaszcza w drewnie i jak współcześnie dawne rozwiązania mogą być inspiracją dla nowoczesnego budownictwa zrównoważonego i niskoemisyjnego.
Wreszcie na koniec prezentujemy współczesne modelowe projekty domów i ogrodów odwołujące się do tradycji miejsca oraz charakterystycznego detalu domów wznoszonych w Hrubieszowie.

Mamy nadzieję, że wykorzystanie potencjału tradycyjnej architektury drewnianej w połączeniu z aktywnym udziałem mieszkańców i samorządu lokalnego Hrubieszowa może przynieść korzyści lokalnej społeczności i poprawić jakość życia w mieście, utrzymać jego charakter i koloryt oraz być realnym działaniem na rzecz klimatu.

Czy domy mogą być zielone? Czy drewno ma klimat? Read More »

Twórczy dialog z genius loci

W kwietniowym numerze miesięcznika Politechniki Krakowskiej „Nasza Politechnika” ukazała się relacja z wystawy prezentującej projekty „10+1 Hrubieszowskich domów i ogród z klimatem”, które powstały w ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa od partycypacji do realizacji”. Modelowe projekty współczesnych domów i ogrodów inspirowanych lokalną tradycją zostały przygotowane przez interdyscyplinarne zespoły pracowników i studentów Politechniki Krakowskiej. Było to unikatowe w skali Polski podejście do wypracowania nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań projektowych dla domów rodzinnych bazujących na tradycji miejsca.

Cały numer czasopisma z artykułem można pobrać z Repozytorium PK: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/redo/resources/48880/file/resourceFiles/NaszaPolitechnika_2024_nr4.pdf

A. Staniewska, „Twórczy dialog z genius loci„, Nasza Politechnika, nr 4 (248), s.24-25

(wszystkie fotografie: Jan Zych)

Twórczy dialog z genius loci Read More »

10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem – WYSTAWA ONLINE i ANKIETA!

W Hrubieszowskim Domu Kultury gościła wystawa prezentująca projekty współczesnych domów rodzinnych inspirowanych lokalną tradycją, które przygotowali projektanci i studenci kierunków architektury i architektury krajobrazu z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w ramach projektu „Rozwój Lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”.

Przedstawione projekty są jednym z efektów końcowych projektu realizowanego we współpracy z Miastem Hrubieszów. Przedstawione na wystawie prace prezentują jak w twórczy sposób można interpretować dziedzictwo historycznych drewnianych domów hrubieszowskich troszcząc się o środowisko i stosując proekologiczne rozwiązania w skali budynków i ogrodów przydomowych.

Aby umożliwić szerszej publiczności zapoznanie się z projektami zdecydowaliśmy się pokazać je również na wystawie online w postaci interaktywnej broszury.
Zapraszamy do oglądania wystawy, a następnie do wypełnienia ankiety, która wskaże te projekty i rozwiązania, które podobają się Państwu najbardziej!
Wyniki ankiety ogłosimy w marcu 2025 roku

10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem – WYSTAWA ONLINE i ANKIETA! Read More »

„10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” można zobaczyć już w Hrubieszowie!

od 26 marca wystawę „10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” można oglądać w głównym holu Hrubieszowskiego Domu Kultury przy ul. 3 Maja 7. Zapraszamy mieszkańców Hrubieszowa do oglądania rezultatów prac naszych studentów i projektujących nauczycieli akademickich!

fot. Biuro Projektu Rozwój Lokalny Hrubieszowa, relacja na FB

„10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” można zobaczyć już w Hrubieszowie! Read More »

„10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”- tom III z cyklu hrubieszowskich monografii naukowych

Najbardziej kolorową pisanką w naszym koszyku jest Monografia „10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”, która zamyka serię publikacji projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”, realizowanego przez Politechnikę Krakowską w latach 2021–2024 w partnerstwie z Gminą Miejską Hrubieszów, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Programie „Rozwój Lokalny” na lata 2014–2021.

Jest zwieńczeniem prac naukowo-badawczych na temat dziedzictwa historycznej zabudowy mieszkalnej i ogrodów Hrubieszowa oraz jego potencjału dla zrównoważonego rozwoju lokalnego i budowania odporności na zmiany klimatu. Przedstawiono w niej 10+1 modelowych koncepcji projektowych współczesnych domów i ogrodów osadzonych w tradycji i krajobrazie miasta. Spełniają one współczesne standardy użytkowania, stosują rozwiązania ekologiczne, wpisują się w aktualne kierunki projektowania zrównoważonego, regeneracyjnego, odpornego i adaptacyjnego oraz zasady gospodarki bezodpadowej i cyrkularnej.

Mimo powszechnych tendencji do uniformizacji, w architekturze i sztuce ogrodowej następuje zwrot ku źródłom i wiedzy opartej na tradycji i przyrodzie, a twórczość rozumie się jako kontynuację rodzimych form architektonicznych i ogrodowych. Formy te budują ciągłość kulturową miejsc i regionów, kształtują ład przestrzenny i integrują lokalne społeczności.

Projekty hrubieszowskich domów i ogrodów zostały opracowane przez zespoły łączące badaczy i czynnych zawodowo architektów oraz studentów architektury i architektury krajobrazu z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. W wyniku interdyscyplinarnej współpracy powstała kolekcja różnorodnych i zindywidualizowanych w wyrazie koncepcji. Elementami wspólnymi są: bazowanie na drewnie jako zasadniczym tworzywie architektury, nawiązania do archetypicznych form i detali domów hrubieszowskich, lokalnych materiałów oraz bogactwa i kolorytu miejscowych ogrodów. Projekty domów z ogrodami dostosowane są do zmieniającego się stylu życia, oczekiwań i potrzeb mieszkańców oraz współczesnych standardów użytkowych. Zastosowano w nich wiele rozwiązań ekologicznych kształtujących przyjazne dla człowieka, natury i klimatu środowisko zamieszkania. Nawiązaniem do tradycji adaptacji domostw hrubieszowskich do zmieniających się potrzeb użytkowników i wielofunkcyjności działek siedliskowych jest uwzglęnienie dodatkowych funkcji z zakresu rzemiosła, usług agroturystycznych, czy handlowych, co ma sprzyjać aktywizacji mieszkańców oraz podnosić potencjał kulturowy i gospodarczy miasta. Spójne traktowanie ogrodu jako „miejsca pięknego i użytecznego” pozostającego w bionicznej relacji człowieka z przyrodą, sprawia, że ogród jest przedłużeniem domu. Staje się też miejscem inspiracji i źródłem wiedzy, środowiskiem, które współtworzymy i które wspiera dobrostan – nasz i przyszłych pokoleń.

Podstawą dla opracowanych koncepcji studialnych „10+1 hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem” były zasady:

  • „dobrego kontynuowania” lokalnych tradycji architektonicznych, budowlanych i ogrodowych, szczególnie związanych z dziedzictwem drewnianego budownictwa mieszkalnego,
  • spójności domu i ogrodu jako równoprawnych komponentów siedliska w relacjach ‘dom – człowiek – ogród – krajobraz”, 
  • zastosowania eko-technologii low- i high-tech oraz rozwiązań opartych na przyrodzie w architekturze, zagospodarowaniu terenu i ogrodzie w odpowiedzi na zagrożenia środowiskowe i klimatyczne.

Liczba hrubieszowskich domów i ogrodów odpowiada ilości liter w nazwie HRUBIESZÓW, a inicjały ich nazw własnych od H do W odwołują do patronów domów – ważnych postaci związanych z ziemią hrubieszowską, co identyfikuje i indywidualizuje poszczególne projekty oraz ściślej wiąże je z tożsamością kulturową miejsca. Jedenasty projekt „+” jest rozwinięciem pracy, która zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie studenckim pt. „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem.

Lokalizacje projektowanych domów – miejska, podmiejska i nad rzeką – odzwierciedlają charakterystyczne dla Hrubieszowa typy i parametry działek siedliskowych wynikające z historycznego rozwoju miasta i topografii terenu.

10+1 współczesnych hrubieszowskich domów i ogrodów wchodzi w dyskurs z tzw. budownictwem katalogowym, które jest wciąż powszechną praktyką przy decyzji o budowie domu. Popularyzacja zunifikowanej zabudowy katalogowej, wszędzie jednakowej, oderwanej od miejsca i pozbawionej indywidualnego charakteru prowadzi do utraty lokalnej tożsamości i ‘znijaczenia’ krajobrazu. Widoczna różnorodność w podejściach projektowych poszczególnych zespołów, pokazuje, że w ramach „dobrego kontynuowania” tradycji wybór jest znacznie szerszy, a projekty indywidualne pełniej odpowiadają na spersonalizowane potrzeby użytkowników, jak również w harmonijny sposób wpisują się w otoczenie zachowując „ducha” i klimat miasta.

„10+1 Hrubieszowskich domów i ogrodów z klimatem. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”- tom III z cyklu hrubieszowskich monografii naukowych Read More »