Warsztaty w Hrubieszowie 25-27 maja 2022.

Celem warsztatów partycypacyjnych jest wykorzystanie doświadczeń i pomysłów mieszkańców oraz obecnych użytkowników miejsca, w tym – korzystających z przystanku uczniów z Hrubieszowa i okolic.

Wsparcie w tworzeniu wizji projektowych CENTRUM KOMUNIKACYJNEGO HRUBIESZOWA – NOWEJ BRAMY DO MIASTA zapewnią swoją wiedzą, umiejętnościami i kreatywnością projektową nauczyciele akademiccy i studenci Politechniki Krakowskiej.

Co? – Zaprojektujmy wspólnie Centrum Komunikacyjne Hrubieszowa.

Gdzie? – Hrubieszowski dom Kultury.

Kiedy? – 25 – 27 maja 2022.

Zgłoś się do 18 maja 2022.

W trakcie prac zespołów, w których skład wejdą uczniowie hrubieszowskich szkół i studenci z Politechniki Krakowskiej, szczególną uwagę będziemy zwracać na tożsamość miejsca, dostępność komunikacyjną, jakość przestrzeni publicznej i rozwiązania ekologiczne w ramach zielonej infrastruktury.

Warsztaty projektowe to jeden z etapów prowadzących do opracowania koncepcji głównego węzła komunikacji autobusowej w Hrubieszowie, który zostanie zrealizowany w ramach projektu ROZWÓJ LOKALNY HRUBIESZOWA – OD PARTYCYPACJI DO REALIZACJI.


Kiedy i w jakich godzinach odbędą się warsztaty?

Warsztaty będą trwały 3 dni – 25, 26 i 27 maja (środa, czwartek, piątek).

Każdego dnia w 2 blokach po 3 godziny (od 9 do 12 i od 13 do 16) z godzinną przerwą na posiłek (we własnym zakresie).

W trakcie warsztatów organizatorzy zapewniają dostęp do internetu, materiały do pracy oraz napoje. Jeśli zajmujesz się już grafiką komputerową – możesz przynieść swoje urządzenie (tablet, laptopa), ale nie jest to konieczne.


Gdzie będziemy pracować?

Część terenowa warsztatów odbędzie się w lokalizacji obecnego przystanku autobusowego przy ulicy Piłsudskiego przed supermarketem Stokrotka w Hrubieszowie, a część projektowa – w salach Hrubieszowskiego Domu Kultury.


Ramowy plan warsztatów:

25 maja środa – przed południem: prezentacje problemowe, spacer w terenie, po południu: wprowadzenie do zadania, praca warsztatowa

26 maja czwartek – prezentacje zaproszonych gości i praca warsztatowa w zespołach

27 maja piątek – przed południem: przygotowanie prezentacji wyników pracy, po południu: publiczne prezentacje zespołów projektowych, dyskusja, uroczyste zakończenie warsztatów


Jak będziemy pracować?

W mieszanych zespołach – uczniowie szkół ponadpodstawowych z Hrubieszowa razem ze studentami architektury krajobrazu, architektury i transportu z Politechniki Krakowskiej. Zespoły w pracy będą wspierać na bieżąco opiekunowie warsztatów (nauczyciele akademiccy z Politechniki Krakowskiej)


Co z tego będę mieć?, czyli korzyści z udziału w warsztatach:

• otrzymasz certyfikat uczestnictwa w warsztatach i w projekcie „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji”, na czas warsztatów otrzymasz zwolnienie z zajęć szkolnych;

• będziesz mieć dobrą i kreatywną zabawę, poznasz metody twórczej pracy projektowej, będziesz pracować na modelu, rozwiniesz umiejętności pracy zespołowej, dowiesz się czym jest projektowanie dla wszystkich;

• możesz mieć wpływ na wygląd i funkcjonowanie Twojego miasta – koncepcje warsztatowe będą brane pod uwagę w tworzeniu wstępnej koncepcji architektonicznej na przebudowę Centrum Komunikacyjnego Hrubieszowa! Po zakończeniu warsztatów zostanie ogłoszony konkurs internetowy z atrakcyjnymi nagrodami, w którym mieszkańcy Hrubieszowa i okolic będą głosować na najlepszy projekt warsztatowy. Wasze prace będą promowane w mediach i publikowane oraz zaprezentowane w jesieni na wystawach na Politechnice Krakowskiej i w Hrubieszowie.

Reszta korzyści płynących z udziału w warsztatach niech pozostanie niespodzianką … 🙂