Czy domy mogą być zielone? Czy drewno ma klimat?

Projekt „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” dobiega końca. Prezentujemy Państwu zatem naukowe rezultaty działania pn. „Dom z klimatem” w ramach tego projektu, który Politechnika Krakowska realizowała w latach 2021–2024 w partnerstwie z Gminą Miejską Hrubieszów.

Wynikiem trzyletnich badań terenowych, kwerend archiwalnych i wywiadów, studiów literatury oraz prac projektowych są trzy monografie naukowe, które ukazały się niedawno oraz zostały udostępnione w Czytelnikom w wolnym dostępie w Repozytorium Politechniki Krakowskiej.

„DOM I OGRÓD W KRAJOBRAZIE HRUBIESZOWA. Historia, tradycja i duch miejsca”, praca zbiorowa pod redakcją Anny Staniewskiej i Izabeli Sykty, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48883

„DOM I OGRÓD W KRAJOBRAZIE HRUBIESZOWA. Projektowanie w zgodzie z tradycją i klimatem”, praca zbiorowa pod redakcją Izabeli Sykty i Anny Staniewskiej, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48884

„10+1 HRUBIESZOWSKICH DOMÓW I OGRODÓW Z KLIMATEM. Projektowanie w kontekście miejsca i czasu”, praca zbiorowa pod redakcją Marcina Gierbienisa i Agnieszki Greniuk, Kraków – Hrubieszów 2024,
plik pdf (uwaga! duży rozmiar!) można pobrać ze strony: https://repozytorium.biblos.pk.edu.pl/resources/48885

Odpowiadamy w nich nie tylko na pytanie jak cenne są ostatnie piękne drewniane domy w Hrubieszowie, ale także wskazujemy na ich osadzenie w krajobrazie miasta i związek z ogrodami, które im towarzyszą. Podpowiadamy jak współcześnie można je zaadaptować i wykorzystać by stały się osnową szlaku i  zalążkiem stworzenia marki lokalnej „Hrubieszowskich domów z klimatem”.
Wskazujemy jaki potencjał drzemie w tradycyjnych materiałach budowlanych a zwłaszcza w drewnie i jak współcześnie dawne rozwiązania mogą być inspiracją dla nowoczesnego budownictwa zrównoważonego i niskoemisyjnego.
Wreszcie na koniec prezentujemy współczesne modelowe projekty domów i ogrodów odwołujące się do tradycji miejsca oraz charakterystycznego detalu domów wznoszonych w Hrubieszowie.

Mamy nadzieję, że wykorzystanie potencjału tradycyjnej architektury drewnianej w połączeniu z aktywnym udziałem mieszkańców i samorządu lokalnego Hrubieszowa może przynieść korzyści lokalnej społeczności i poprawić jakość życia w mieście, utrzymać jego charakter i koloryt oraz być realnym działaniem na rzecz klimatu.