25 sierpnia, Zakopane – prezentacja „Raportu o stanie architektury drewnianej w Polsce”

25 sierpnia w Zakopanem miała miejsce prezentacja wyjątkowego opracowanie ukazującego analizę, wyzwania i konieczne działania związane z ochroną dziedzictwa architektury drewnianej, czyli  „Raportu o stanie architektury drewnianej w Polsce”  opracowanego na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID).

W podsumowaniu stwierdzono między innymi, że:

Wyniki raportu wskazują na konieczność intensyfikacji działań związanych z ochroną architektury drewnianej, szczególnie w zakresie najbardziej zagrożonych grup typologicznych. W przeciwnym wypadku w najbliższych latach następować będzie gwałtowne zmniejszanie się zasobu zabytkowej architektury drewnianej aż do całkowitego zaniku niektórych z jej typów i rodzajów, prowadzącego do utraty jednego z najistotniejszych elementów polskiego dziedzictwa i krajobrazu kulturowego.

Ochrona obiektów drewnianych jest niemożliwa bez społecznego wsparcia, zaś jej ratowanie jest możliwe wyłącznie w oparciu o skuteczny system ochrony i opieki nad zabytkami wspomagany poprzez aktywność społeczną. Niezbędne są działania na rzecz zmiany społecznej percepcji architektury drewnianej, dotychczas traktowanej jak architektura niepoddająca się remontom, gorsza, świadcząca o zacofaniu i biedzie.

Potrzebne jest tworzenie systemów wspierania osób prywatnych, instytucji, fundacji na rzecz ochrony zabytków drewnianych, jak również promowanie dobrych praktyk w dziedzinie ochrony drewna i zabytków z niego wykonanych.

Publikacja jest bezpłatna i można ją pobrać ze stron NID.
Zachęcamy do lektury wszystkich pasjonatów architektury drewnianej!

Informacje wydawnicze o publikacji:
Tytuł: Raport o stanie architektury drewnianej w Polsce
Redaktorzy naukowi: Monika Bogdanowska, Katarzyna Zalasińska
Redaktorzy prowadzący: Agnieszka Gajc, Maciej Warchoł
Autorzy: Monika Bogdanowska, Żaneta Gwardzińska-Chowaniec, Agata Kłoczko, Anna Lorek, Piotr Porowski, Mateusz Pszczyński, Natalia Skiepko, Jerzy Szałygin, Mirosław Trojacki, Maciej Warchoł, Waldemar Witek
Redakcja językowa i korekta: Dariusz Rudziński
Projekt i opracowanie graficzne: Magdalena Piotrowska-Kloc (Printomato)
Wydawca: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2023
Wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-67381-24-6
Liczba stron: 158 stron