22 marca 2023 roku zmarł prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Białkiewicz, który od września 2020 roku sprawował funkcję Rektora Politechniki Krakowskiej. Jego bogaty życiorys będący świadectwem wielkiego zaangażowania w sprawy uczelni, projektowania architektonicznego i nauki można poznać na stronach Uczelni.

Profesor z racji swoich zainteresowań oraz jako wieloletni kierownik Zakładu, a później Katedry Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury PK, a także przyjaciel i współpracownik profesora Wiktora Zina – wielokrotnie odwoływał się do jego twórczości i dorobku. Wygłosił wykład laudacyjny podczas uroczystości nadania profesorowi Zinowi tytułu doctora honoris causa Politechniki Krakowskiej.
W ramach projektu „Rozwój lokalny Hrubieszowa – od partycypacji do realizacji” Politechnika Krakowska odpowiada za realizację zadania „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem”, związanego między innymi z ochroną tradycyjnej zabudowy mieszkalnej i krajobrazu Hrubieszowa, które niejednokrotnie na wykładach dla studentów architektury i mistrzowskich szkicach przedstawiał profesor Zin. Profesor Andrzej Białkiewicz wspierał zespół z Politechniki Krakowskiej w realizacji tego zadania, objął ogólnopolski konkurs studencki „Hrubieszowski dom i ogród z klimatem” swoim patronatem honorowym, miał być także jednym z autorów monografii, która ma się ukazać jako efekt naszej pracy.
Dziś żegnamy go tym cytatem z publikacji profesora Wiktora Zina, który był mu szczególnie bliski, i który przywoływał we wspomnieniach o profesorze:
„Rysunek dla architektów jest niewątpliwie tylko środkiem do uzyskania celu. Nie jest celem samym w sobie, jest ważną, ale nie jedyną częścią architektonicznego warsztatu. Przy pomocy rysunku architekt może inicjować swe działanie zmierzające do organizacji przestrzeni, może sprawdzać słuszność swych koncepcji. (…) Od biegłości opanowania rysunku w dużej mierze zależy zatem cały proces projektowania”.
W. Zin, „Nauczanie rysunku, malarstwa i rzeźby dla architektów”. Wstęp do katalogu „Wystawa prac studentów”, Kraków, maj 1979.
Z pełnym tekstem wspomnień, opublikowanym w 2017 roku można się zapoznać pobierając poniższy plik.